کاربرد کفپوش اپوکسی در پل عابر پیاده

کاربرد کفپوش اپوکسی در پل عابر پیاده

کاربرد کفپوش اپوکسی در پل عابر پیاده

کفپوش اپوکسی با توجه به خصوصیات بسیار زیادی که داراست همچون مقاومت فشاری، مقاومت شیمیایی، بدون درز و یکپارچه بودن، آنتی باکتریال، آنتی داست و همچنین توانایی ایجاد خصوصیت آنتی استاتیک در آن، می‌تواند در بسیاری از صنایع و سطوح مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر طول عمر بسیار بالا، زیبایی خاصی نیز به محیط ببخشد.
کفپوش اپوکسی چسبندگی بسیار مناسبی به سطوح بتنی، فلزی، سنگ، سرامیک و موزاییک داشته و صنایع مختلف جهت حفاظت از سطح خود از مواد شیمیایی و همچنین جهت از بین بردن گرد و خاک، در مقیاس های بسیار بالا از این نوع کفپوش استفاده می کنند. در زیر کاربرد این کفپوش در صنعت پل سازی و پل های عابر پیاده به طور مختصر معرفی می گردد. 

پل عابر پیاده

پل های عابر پیاده با توجه به اینکه در محیط باز بوده و در معرض بارندگی می باشند، می بایستی دارای سطحی زبر باشند تا در اثر خیس شدن لغزنده نباشند. علاوه بر این کفپوش به کار رفته می بایستی چسبندگی بسیار بالایی به سطوح فلزی نیز داشته باشد. پل های عابر با توجه به جنس فلزی ای که دارند و همچنین با توجه به اینکه در محیط باز قرار دارند انقباض و انبساط زیادی در معرض سرما و گرمای محیط خواهند داشت و این موضوع نیز بر روی انتخاب کفپوش مناسب بسیار تاثیرگذار است. 
کفپوش ها یا بدلیل چسبندگی پایین و یا بدلیل عدم توانایی در ایجاد سطحی زبر (به عنوان مثال کفپوش پلی یورتان به همراه سیلیس چسبندگی مناسبی را ایجاد نمی کند) قابلیت استفاده را نخواهند داشت.
کفپوش اپوکسی به همراه سیلیس بهترین پیشنهاد جهت محافظت از سطح فلز و همچنین ایجاد سطحی زبر خواهد بود. این کفپوش چسبندگی بسیار بالایی داشته و سطحی کاملا زبر ایجاد می کند و حتی هنگام بارندگی نیز می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. نام دیگر این نوع کفپوش، کفپوش مورتار اپوکسی است.
یکی از مهمترین دلایل انتخاب این نوع کفپوش، سرعت خشک شدن و سرعت در اجرای آن می باشد. پل های عابر معمولا در هنگام شب بسته شده و می بایستی تا قبل از روشن شدن هوا باز شوند تا در طول روز قابل عبور و مرور باشند. ترکیب نوعی کفپوش اپوکسی به همراه سیلیس در کمتر از 8 ساعت قابلیت خشک شدن داشته و می توان یک پل عابر را در هنگام شب اجرا و بموقع نیز بازگشایی نمود.
روش اجرای کفپوش در این نوع کاربری به این صورت است که ابتدا سطح فلز می بایستی از آلودگی های سطحی و زنگ زدگی پاک شده و سپس پرایمر مخصوص سطوح فلزی اجرا گردد. بعد از خشک شدن سطحی پرایمر، کفپوش اپوکسی با سیلیس ترکیب شده و به وسیله ماله بر روی سطح پخش و صاف می گردد.
بعد از گذشت 8 ساعت در دمای معمول 25 درجه سانتیگراد سطح قابل عبور می باشد.
کفپوش اپوکسی سختی بسیار بالایی داشته و در برابر انبساط و انقباض بسیار بالا و یا تنش های شدید ناشی از لرزش سطوح فلزی نمی تواند تحمل بالایی داشته باشد. البته این امر در مورد سایر کفپوش ها نیز صادق است. بدین منظور ابتدا قبل از اجرای کفپوش اپوکسی بر روی پل های عابر, سطوحی که دارای لغزش بالا هستند مهار شده و سپس کفپوش اجرا می گردد.
در انتها می توان به قابلیت رنگ بندی متنوع آن و همچنین به قابلیت خط کشی آن نیز اشاره کرد که در زیباسازی پل های عابر پیاده نقش بسزایی را ایفا خواهد نمود.