معرفی تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

معرفی تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

معرفی تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

ماله و لیسه

این وسیله جهت پخش کردن و هموار کردن لایه میانی کفپوش اپوکسی و همچنین بتونه کاری و ماستیک کاری سطح مورد استفاده قرار می گیرد.

ماله و لیسه

ماله شانه ای

این وسیله جهت پخش کردن لایه رویه کفپوش اپوکسی که به صورت خود تراز خواهد بود استفاده می شود. کفپوش اپوکسی به صورت خودیکنواخت شونده بوده و این وسیله باعث می گردد که کفپوش اپوکسی به میزان ضخامت یک میلیمتر بر روی سطح پخش شود. سطح زیرین این ماله به صورت شانه ای بوده و می تواند هنگام کشیده شدن بر روی سطح، کفپوش مایع را به میزان ضخامت یک میلیمتر بر روی سطح پخش کند. این عملیات در متراژهای بالا به وسیله تی های شانه ای نیز قابل انجام می باشد.

ماله شانه ای

کفش میخی

این نوع کفش به منظور راه رفتن بر روی کفپوش تر و خیس در نظر گرفته شده است. هنگام اجرای کفپوش اپوکسی و به خصوص هنگام انجام عملیات حباب گیری و یا پخش رنگ می بایستی این امکان وجود داشته باشد که بتوان بر روی سطح خیس رنگ حرکت داشت بدون اینکه رد کفش باقی بماند. قبل از خشک شدن سطحی رنگ می توان به وسیله کفش های میخی بر روی سطح حرکت کرده و عملیات حباب گیری و یا پخش کردن رنگ را انجام داد. با توجه به خصوصیت خودیکنواخت شوندگی کفپوش اپوکسی محل میخ های کفش به راحتی توسط رنگ پوشیده می شود.

کفش میخی

غلطک حباب گیری

این غلطک جهت از بین رفتن حباب های سطحی در کفپوش رویه مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه لایه نهایی کفپوش اپوکسی در ضخامت حداقل یک میلیمتر انجام می شود، امکان باقی ماندن حباب در سطح کفپوش در ضخامت بالا وجود دارد. این غلطک ها با توجه به شکل ظاهری ای که دارند بلافاصله بعد از پخش کردن رنگ و قبل از خشک شدن سطحی آن بر روی سطح کشیده شده و حباب های سطحی را از بین می برند. این عمل از مهمترین مراحل اجرایی کفپوش می باشد و در کیفیت و ظاهر نهایی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. البته کیفیت و فرمولاسیون کفپوش رویه اپوکسی یا پلی یورتان نیز در میزان حباب های سطحی بسیار مهم بوده و استفاده از ماده افزودنی ضد حباب در فرمولاسیون لازم می باشد.

غلطک حباب گیری

ترازو

همانطور که می دانیم تمامی لایه های اجرایی در کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان دو جزئی بوده و نسبت ترکیب جزء اول و دوم می بایستی دقیقا رعایت گردد. علاوه بر این میزان مصرف سیلیس و اروزیل در لایه میانی و یا ماستیک و بتونه نیز بر اساس درصد وزنی تعریف شده و بایستی کنترل شده باشد. یکی از دلایل دیگر استفاده از ترازو در پروژه های اجرایی کفپوش که بسیار مهم می باشد، میزان مصرف و ضخامت تحویلی در متراژ معینی از کار می باشد. با توجه به چگالی مشخص کفپوش و متراژ معین، مصرف مواد می تواند ضخامت نهایی کفپوش را مشخص نماید و از مصرف بی رویه و یا مصرف کم جلوگیری بعمل آید.

ترازو

میکسر

کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان دو جزئی هستند و این دو جزء بایستی کاملا با یکدیگر میکس شده و همگن شوند. استفاده از پره های زیر به همراه دستگاه دریل می تواند دور بالایی را جهت مخلوط کردن کفپوش و هاردنر ایجاد کرده و به خوبی دو جزء را میکس کند.

میکسر

دستگاه ساب

از این دستگاه جهت برطرف کردن پستی بلندی های سطحی و همچنین ایجاد خط و خش بر روی سطح به منظور افزایش چسبندگی استفاده می شود. این دستگاه سطح بتون، موزاییک یا سرامیک را خراشیده و البته باعث ایجاد گرد و خاک زیادی نیز می شود. با استفاده از پارچه های خیس و نمدار در قسمت پایینی آن می توان میزان گرد و خاک را به حداقل رساند. بعد از اجرای ساب زنی گرد و خاک سطح بایستی توسط وسایل مناسب تمیز و پاکیزه گردد.

ساب

جارو برقی صنعتی

در متراژ های بالا جهت تمیز کردن سطح با سرعت بالا مناسب تر است که از جاروبرقی صنعتی استفاده شده تا از زدودن گرد و خاک حاصل از ساب زنی اطمینان کامل حاصل گردد. 

جارو برقی صنعتی

دستگاه ایرلس

دستگاه ایرلس جهت پاشش رنگ در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد در اجرای کفپوش اپوکسی از دستگاه ایرلس استفاده می شود. این دستگاه توانایی اجرای رنگ در ضخامت های بالا را داشته و به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در اجرای کفپوش اپوکسی سیلیس پاش پارکینگی لایه ی نهایی را می توان به سه روش غلطکی، شانه ای و یا ایرلس اجرا کرد که اجرا به روش ایرلس کیفیت مناسب تری را ایجاد می نماید.

دستگاه ایرلس