پوشش مخازن اسید

پوشش مخازن اسید

پوشش مخازن اسید

مخزن اسید معمولاً به مخازن نگهداری اسید اطلاق می گردد. این مخازن عمدتاً از جنس فلز ساخته می شوند و بعید است مخازن نگهداری اسید از بتن ساخته شود. همچنین یکی از عمده ترین مخازن نگهداری اسید مخازن پلی اتیلنی می باشد. مخازن پلی اتیلن دارای مزایا و معایبی است. از مزایای مخازن پلی اتیلنی اسید قیمت آن است و همچنین سبکی آن. ولی مخازن اسید پلی اتیلنی تحمل آنچنان نداشته و مقاومت آن در برابر نور آفتاب کم است بعلاوه اینکه مخازن اسید از جنس پلی اتیلن با توجه به وزن مخصوص بالای اسید نمی توانند در ظرفیتهای بالا ساخته شوند. 
عمدتاً جهت نگهداری و حمل اسید از مخازن اسید فلزی استفاده می گردد و به جهت جلوگیری از خوردگی آن داخل مخزن پوشش داده می شود. همچنین مخازن خنثی سازی از جنس بتن هم داریم که در آن اسید توسط قلیا و یا بالعکس خنثی سازی می شود. بسته به نوع اسید، دمای محیط و دمای کاربری، غلظت اسید، مدت ماندگاری اسید می توان از پوشش های متعددی استفاده نمود. در این نوشته سعی شده است به پوشش های مناسب مخازن اسید پرداخته شود.

عوامل موثر روی قدرت خورندگی اسید

  1. نوع اسید: بسیاری از اسیدها به سبب ماهیت ساختاری، وزن مخصوص، اندازه مولکول و PH آن بسیار خورنده می باشند. اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک و غیره از این دسته از اسیدها می باشند.
  2. دمای محیط و کاربری نیز از عوامل موثر در روند خوردگی اسیدها می باشد. بطور مثال میزان خورندگی یک اسید مشابه به غلظت یکسان در دمای بالاتر بیشتر است.
  3. غلظت اسید نیز در مقدار خورندگی آن تاثیر دارد. بعنوان مثال میزان خوررندگی اسید سولفوریک ده درصد به مراتب بیشتر از اسید سولفوریک یک درصد است. 

پوشش های مناسب جهت جلوگیری از خوردگی اسید

به جهت کنترل خوردگی حاصل از اسید پوششهای متعددی استفاده می گردد. عمده ترین آن ها عبارتند از: 

  1. آجر ضداسید
  2. سرامیک ضداسید
  3. پوششهای کامپوزیتی ضداسید
  4. پوششهای پلیمری ضداسید

عموماً جهت پوشش دهی مخازن اسید که حاوی اسیدهای قوی و اسید با غلظت بالا هستند از آجر ضداسید با سرامیک های ضداسید استفاده می شود. این مواد ساختار معدنی سرامیکی داشته و عموماً در برابر محدوده وسیعی از اسیدها مقاوم هستند. در فرآیند نصب این کاشی های ضداسید یا آجرهای ضداسید پس از آماده سازی سطح یک غشاء یا ممبراین ضداسید بر روی سطح نصب شده و پس از آن کاشی ضداسید یا سرامیک ضداسید توسط ملات نصب شده و بند کشی می گردد. در پوشش مخازن اسید جزئیات اجرایی زیادی دخیل است که در حوصله این بحث نمی باشد. در صورت علاقه مندی بیشتر با ما تماس بگیرید.

دسته دیگری از پوششهای مخازن اسید پوشش های بر پایه رزین اپوکسی می باشد. بسته به نوع رزین اپوکسی که دارای تنوع زیادی مانند Bis phenol A ، Bis phenol F و اپوکسی فنولیک است و همچنین هاردنرهای آن که هاردنر آلیفاتیک، سیکلوآلیفاتیک، آروماتیک باشد می توان تنوع زیادی در مقاومت اسیدی داشت.

همچنین می توان با استفاده از رزین اپوکسی وینیل استر مقاومت بالائی در محدوه وسیعی از اسید و قلیاها ایجاد کرد. رزین های اپوکسی وینیل استر قابلیت مسلح شدن با الیاف را دارند که در نتیجه می توان پوشش مخازن ضداسید از این نوع را با ضخامت بالا ایجاد کرد و مقاومت بیشتری در مخازن نگهداری اسید ایجاد نمود. یکی دیگر از کابردهای پوشش کامپوزیتی ضداسید مقاوم سازی سازه های پلی اتیلنی می باشد همانگونه که گفته شد سازه های پلی اتیلنی در برابر تابش خورشید ضعیف بوده و پس از مدت کوتاهی دچار پدیده پیری یا old age می گردد. دور پیچ کردن مخازن با پوشش کامپوزیتی یکی از راه های افزایش طول عمر مخازن اسید از جنس پلی اتیلن می باشد.

     
جمع بندی

بسته به نوع مخزن اسید از نقطه نظر جنس آن که بتنی یا فلزی باشد پوششهای متعددی برای حفاظت از خوردگی صورت می گیرد. همچنین به جهت طراحی پوشش مناسب مخزن اسید با کمترین هزینه می بایست اطلاعات اسید موجود را در اختیار کارشناسان مربوطه قرارداد. نوع اسید، دمای محیط، غلظت اسید سه عامل تعیین کننده در انتخاب پوشش مخازن اسید است. 

در صورتیکه راجع به مخازن اسید سوالاتی مطرح است لطفا با کارشناسان شرکت ماناپلیمر تماس حاصل فرمائید