تست منفذیابی یا holiday detector (تست هالیدی)

تست منفذیابی یا holiday detector (تست هالیدی)

تست منفذیابی یا holiday detector (تست هالیدی)

یکی از مزیت هایی که برای تست روی فلزات وجود دارد تست منفذیابی یا تست هالیدی (holiday test) است. پس از پوشش دهی مخازن فلزی و خطوط لوله های نفت و خطوط لوله مخابرات تستهای مختلف مانند ضخامت سنجی، چسبندگی، تست ضربه و غیره بر روی سطح انجام می شود. هر یک از تستها و آزمایشات فوق تجهیزات مخصوص به خود را دارند و در خصوص چسبندگی با روش Cross cut انجام می شود ولی در ضخامت های بالای یک میلی متر تست چسبندگی به روش Pull off می باشد. 

در صورت علاقه مندی به اطلاعات بیشتر با شرکت ماناپلیمر تماس بگیرید. 

یکی از بهترین تستها که می توان پس از آن از انسجام پوشش و از عدم وجود حفره در پوشش اطمینان حاصل نمود تست منفذیابی یا تست هالیدی (holiday test) می باشد. مکانیزم این تست به شرح ذیل است:

دستگاه تست منفذیاب یک دستگاه کاملاً ساده است که انرژی الکتریکی ذخیره شده در باطری را چندین برابر می کند. بدین مفهوم است که این دستگاهای قابل حمل و پرتابل دارای باطری قابل شارژ است که قبل از استفاده باطری آن شارژ می گردد. پس از آن دستگاه ولتاژ خروجی برق را می تواند تا چندین برابر افزایش دهد که این افزایش ولتاژ قابل تنظیم است و بسته به نوع دستگاه از 1 کیلو ولت تا 35 کیلوولت تنظیم می گردد. در خصوص روش تست منفذیابی یا هالیدی تست (holiday test) می توان به استاندارد ASTM G62 برای تست خطوط لوله مراجعه کرد. بر اساس استانداردهای موجود به ازای هر میلی متر ضخامت پوشش ولتاژ 4 کیلوولت اعمال می گردد. به عنوان مثال در صورتیکه در حال تست پوشش خط لوله یا مخزنی با ضخامت 3 میلی متر هستیم می بایست ولتاژ دستگاه منفذیاب روی عدد 12 کیلوولت تنظیم گردد. دستگاه منفذیاب یا تست هالیدی (holiday test) دارای دو خروجی مثبت و منفی می باشد. برای تست یک سر خروجی (عموماً منفی) را به بدنه فلزی تجهیز مورد نظر متصل میکنیم تا اتصال برقرار گردد. طرف دیگر اتصال بسته به تجهیز مورد تست می تواند حالتهای مختلفی داشته باشد. 

جهت تست لوله های انتقال و خطوط مخابرات از فنر که به صورت حلقه بر دور لوله قرار می گیرد استفاده می گردد و جهت تست و ارزیابی سطوح صاف از جاروی افشان استفاده می گردد. 

پس از اعمال ولتاژ استاندارد که بر اساس ضخامت پوشش تعیین می گردد ابتدا با نزدیک کردن جارو یا دسته دستگاه تست منفذیاب که در دست اپراتور می باشد به سیم منفی و با مشاهده جرقه و صدای بوق دستگاه از کارکرد دستگاه مطمئن می شویم. پس از آن سر اتصال مثبت یا همان جاروی حامل برق ولتاژ بالا را به آرامی بر روی سطح پوشش حرکت می دهیم. با توجه به ولتاژ اعمال شده در صورتیکه کوچکترین منفذ در پوشش وجود داشته باشد با تخلیه ولتاژ از جارو به بدنه فلزی جرقه ای مشاهده می شود ضمن اینکه دستگاه آلارم می دهد بدین ترتیب محل مذکور نشانه گذاری شده و می بایست پوشش اجرا شده در آن منطقه ترمیم و اصلاح گردد. برای تشریح ساده کارکرد دستگاه منفذیاب (holiday test) می توان آنرا به شمع ماشین که باعث تولید جرقه و احتراق در موتور اتومبیل می گردد تشبیه نمود. کارکرد شمع ماشین بدین گونه است که برق باطری یا دینام ماشین به کوئل ماشین رفته و ولتاژ آن چندین هزار برابر می گردد و توسط سیمهای مخصوص در زمان مناسب به شمع ماشین هدایت می گردد این ولتاژ بالا در شمع ماشین که از یک طرف مثبت و یک طرف منفی تشکیل شده و بین آن در حد چند میکرون فاصله است باعث تولید جرقه در زمان مناسب و احتراق شده که سوخت مشتعل می گردد. پرواضح است که ولتاژ تولید شده توسط کوئل ثابت بوده و برای همین در صورتیکه فاصله بین طرف مثبت و منفی شمع کم یا زیاد باشد جرقه مناسبی جهت احتراق تولید نمی گردد و این امر باعث بد کار کردن موتور اتومبیل می گردد. بدین منظور می بایست گاهی این فاصله را تنظیم نمود که در اصطلاح مکانیکی اتومبیل به آن فیلر کردن شمع گفته می شود.

مکانیزم عملکرد دستگاه منفذیاب یا هالیدی تست (holiday test) کاملاً مشابه می باشد با این نکته که می توان بر حسب ضخامت پوشش فاصله بین اتصال منفی و مثبت را تعیین می کند ولتاژ را تنظیم نمود. استاندارد ASTM G62 با تنظیم ولتاژ دستگاه منفذیاب کوچک ترین حفره هایی در پوشش که به چشم نمی آیند به راحتی در اثر نشت جریان و تولید جرقه و بوق دستگاه قابل تشخیص است که بعد از علامت گذاری این نقاط ترمیم می گردد. انجام تست منفذیابی یا تست هالیدی پس از اجرا پوشش بر روی سطح فلز یکی از ضروری ترین تستها است در عین حال کمک می کند که پوشش به بهترین نحو انجام شود. در صورتیکه پوشش اجرایی دارای منافذ هرچند ریز و میکروسکوپی باشد، نفوذ عوامل خورنده و رسیدن آنها به سطح فلز باعث ایجاد خوردگی شده که این روند بصورت تصاعدی رشد می کند ولی در صورتیکه پوشش اجرایی با دقت مورد تست منفذیابی قرار گیرد و هیچ گونه منفذی در پوشش وجود نداشته باشد می توان از طول عمر پوشش اطمینان حاصل نمود. انجام تست منفذیابی صرفاً بعد از اجرا پوشش نمی باشد بلکه می توان پوشش مخازن فلزی و خطوط لوله را بصورت ادواری تست منفذیابی نمود که در صورتیکه پوشش در بعضی نقاط در اثر کارکرد دچار ضعف شده باشد این نقاط ترمیم گردد تا خوردگی بصورت تصاعدی رشد نکند. 

انجام تست منفذیابی در مخازن نگهداری مواد شیمیایی، لوله های مدفون در خاک، لوله های معروق در آب و پوشش های کامپوزیتی F.R.P بسیار لازم و ضروری است چرا که با توجه به شرایط اینگونه از تجهیزات احتمال نفوذ عوامل خورنده بسیار بالا بوده و در صورت اجرا غیر صحیح پوشش خوردگی از منافذ خیلی سریع شروع می شود.در خاتمه به اطلاع می رساند که این شرکت تمامی پوششهای اجرایی خود را بر روی سطوح فلزی تست منفذیابی کرده و به خاطر همین امر گارانتی های طولانی مدت ارائه می نماید.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شرکت ماناپلیمر تماس حاصل فرمائید.