ضخامت مناسب کفپوش اپوکسی

ضخامت مناسب کفپوش اپوکسی

ضخامت مناسب کفپوش اپوکسی

در این مقاله سعی داریم که در خصوص تعیین ضخامت کفپوش اپوکسی صحبت کنیم. در مقالات قبلی راجع به ضخامت لایه های مختلف کفپوش اپوکسی بحث شد و در ادامه اینکه نحوه محاسبه ضخامت به لحاظ تئوری چگونه است مطالبی بیان شد و یک فایل Exel نیز برای محاسبه ضخامت ارائه شد.

بعنوان شخصی که مدام در حال مذاکره با مشتریان در خصوص قیمت کفپوش اپوکسی هستم در اغلب موارد به این نکته مواجه می شوم که ضخامت پیشنهادی شما چند میلی متر است و یا در برخی اوقات بیان می گردد که هزینه کفپوش اپوکسی 3 میلی متر چقدر است. 

پیشنهاد کفپوش اپوکسی با ضخامت 3 میلی متر اشتباه رایج و متداولی است که در صنعت اپوکسی اتفاق افتاده و متاسفانه توسط همکاران و مجریان کفپوش اپوکسی ترویج داده می شود.

متاسفانه هر از چند گاهی نیز مشاهده می گردد که با طرح اینکه ما کفپوش اپوکسی 3 میلی متر اجرا می نماییم هزینه های زیاد تری مطالبه می گردد و از آنجایی که محاسبه ضخامت کفپوش اپوکسی اجرائی امری تخصصی است عدم اشراف کارفرمای محترم به اندازه گیری ضخامت کفپوش اپوکسی اجرا شده باعث می گردد که عملاً کفپوش اپوکسی با ضخامت کمتری اجرا گردد ولی هزینه بالاتری مطالبه گردد. 

قبل از اینکه راجع به ضخامت کفپوش اپوکسی بحث نماییم باید بررسی کنیم که کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی اورتان برای چه اجرا می گردد و اساساً به پرسشهای زیر پاسخ دهیم.

1) دلیل استفاده یا اجرا کفپوش اپوکسی چیست؟

  • ایجاد سطح زیبا
  • ایجاد سطح قابلیت شستشو و تمیز کاری. 
  • علامت گذاری و رنگی بودن سطح
  • ایجاد سطح ضدغبار و جلوگیری از فرسایش بتن. 
  • سایر دلیل ها.

2) کفپوش اپوکسی بر روی چه سطحی اجرا می گردد؟ 

  • عموماً کفپوش اپوکسی بر روی سطوح بتن، موزائیک، چوب، سرامیک، سنگ و هر زیرآیند سخت مناسب است. منظور از طرح سوال فوق این است که صافی و یکنواختی سطوح فوق الذکر در چه حالت و اندازه ای است. 

3) کاربری سطح کفپوش شده در آینده چیست؟

  • آیا تردد زیادی در آن داریم؟ (مانند انبارها)
  • آیا صرفاً رفت و آمد نفرات است؟ (مانند راهروها و اتاق های ابزار دقیق)
  • آیا ریخت و پاش عوامل شیمیایی و خورنده متحمل است؟ (مانند واحدهای شیمیایی) 
  • آیا شستشو زیاد لازم است؟ (مانند سالن های تولید مواد لبنی)

4) آیا کفپوش اپوکسی اجرا شده در معرض تابش مستقیم آفتاب می باشد؟

5) آیا فرسایش زیادی بر روی کفپوش انجام می گیرد؟ (مانند تردد ربات حمل بار)

با پاسخ دادن به سوالات فوق الذکر طراح و مجری کفپوش، ضخامت کفپوش را تعیین می کند ضمن اینکه مهم ترین عامل تاثیر گذار بر روی ضخامت کفپوش اپوکسی صافی سطح می باشد.

به عنوان مثال اجرا کفپوش اپوکسی بر روی بتن که در اثر اجرا غیرصاف دارای لبه ها، پستی و بلندی های بیش از چند میلی متر می باشد حتی با اجرا کفپوش اپوکسی سه میلیمتر زیبا و صاف نخواهد بود.

برعکس در زمانی که سطح بتن کاملاً صاف و ماله پروانه ای داریم اجرا کفپوش اپوکسی یک الی دو میلی متر برای سطوح پارکینگ کفایت می کند در صورت اجرا صحیح و دارای کارکرد طولانی مدت می باشد و اجرا کفپوش با ضخامت بالاتر جز اتلاف هزینه نتیجه دیگری نخواهد داشت. بنابراین اصرار به اجرا کفپوش سه میلی متر و یا بالاتر یک اشتباه رایج در صنعت است که باعث تحمیل هزینه اضافی به کارفرما می گردد. 

ذکر این نکته ضروری است که در صورت اجرا ناصحیح کفپوش که پارامترهای زیادی در آن دخیل هستند ضخامت کم یا زیاد هر دو در معرض آسیب و دوام کم می باشند. در ذیل اجمالاً به روش های اجرا کفپوش اپوکسی پرداخته می شود. 

آماده سازی سطح: 

این مرحله بسیار مهم است چرا که نقاط سست و شیرابه بتن در اثر اجرا ساب کاملاً از بین می رود و سطح کاملاً محکم جهت اجرا اپوکسی ایجاد می گردد. 
آماده سازی سطح روی سطوح موزائیک و سنگ جهت ایجاد زبری و درگیری بیشتر کفپوش با بیشتر و افزایش سطوح مفید تماس است. 

اجرا پرایمر:

پرایمر ضخامتی بر روی سطح تشکیل نمی دهد ولی یک پرایمر خوب با نفوذ در بستر باعث اشباع قدرت جذب بتن شده و سطح چسبناکی فراهم می کند تا لایه های بعدی بر روی سطح به خوبی چسبندگی داشته باشد.

لایه میانی: 

اجرا کفپوش اپوکسی بصورت تنها و بدون مخلوط کردن با سیلیس دانه بندی شده در لایه میانی اشتباه محرزی است که برخی همکاران مرتکب می گردند. تمامی پلیمرها پس از واکنش پلیمریزاسیون تمایل به جمع (Shearing) دارند که یکی از راه های کنترل آن علاوه بر فرمولاسیون صحیح لایه میانی استفاده از فیلر سیلیس می باشد. در صورت انتخاب دانه بندی صحیح مقدار جمع شدگی (که عامل جدایش است) به حداقل مقدار رسیده ضمن اینکه سیلیس با سختی خود عامل ایجاد مقاومت مکانیکی است. 

لایه رویه: 

یک فرمولاتور مسلط می تواند سختی رویه را از Shor-D-60 تا Shor-D-85  با استفاده از مواد مناسب تنظیم کند و این عامل در دوام و ضدخش بودن و ضدسایش بودن کفپوش بسیار موثر است.

علاوه بر رعایت موارد بالا رعایت نکات اجرایی مانند تمیزی سطح، عدم گذشتن زمان اجرا بین لایه ای و رعایت کمترین و بیشترین مقدار زمان پوشش لایه های بر روی هم، استفاده از مواد مناسب جهت چسبندگی می تواند باعث افزایش کیفیت کفپوش گردد. 
متاسفانه در سالیان اخیر مشاهده شده است که به جهت ارزان کردن قیمت کفپوش اپوکسی در لایه های زیرین و میانی از هاردنر – سخت کننده – هایی استفاده می شود که تمایل شدیدی به واکنش با Co2 موجود در هوا را دارند. این واکنش در حین پروسه سخت شدن باعث ایجاد سطح چرب و غیرچسبنده ای می کند که اجرا لایه رویه بر آن به شدت بر کیفیت کفپوش تاثیر می گذارد. از آنجایی که این ارزان کردن فرمول به شدت قابل توجه است مجریان سعی دارند با افزایش ضخامت چربی روی سطح را با ساب زدن از بین ببرید که متاسفانه این امر جبران مشکل مذکور را نمی نماید. 

جمع بندی

اجرا کفپوش اپوکسی سه میلی متر اشتباه مصطلح و رایج صنعت کفپوش اپوکسی بوده و با توجه به پارامترهای مختلفی ضخامت طراحی و تجویز می گردد. در برخی موارد افزایش ضخامت نه تنها تاثیر مطلوب نداشته بلکه کفپوش اپوکسی شکننده تر می گردد ضمن اینکه هزینه های بالاتری به کارفرما تحمیل می گردد. 
در پاره ای از موارد صرفاً اجرا کفپوش اپوکسی 3 میلی متر یک شعار تبلیغاتی بوده و با توجه به عدم اعتراف کارفرما به مقدار مصرف رنگ بر اساس وزن مخصوص رنگ کفپوش اپوکسی اجرا شده 3 میلی متر نبوده ولی وجه آن مطالبه می گردد. 
به نظر این شرکت در پاره ای موارد اجرا کفپوش یک میلی متر نیز بر روی سطح مناسب کارکرد خوب و مطلوب را داشته و علاوه بر صرفه جویی در هزینه دارای گارانتی بلند مدت می باشد.

برای اطلاعات بیشتر لطفاً با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمائید.