کفپوش پلی یورتان چیست

کفپوش پلی یورتان چیست

کفپوش پلی یورتان چیست

.

در خصوص کفپوش پلی اورتان که گاهی با املای کفپوش پلی یورتان نیز نوشته می شود مطالب فراوانی وجود دارد که قابل بحث و بررسی است. به جهت عدم طولانی شدن مطلب سعی داریم مطالب زیر را در خصوص کفپوش پلی یورتان در دو یا چند مقاله جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. 

 • ساختار کفپوش پلی یورتان از لحاظ شیمیایی و مقایسه آن با کفپوش اپوکسی.
 • روش ساخت کفپوش پلی یورتان و ملاحظات آن و ملاحظات اجرا کفپوش پلی یورتان.
 • قیمت کفپوش پلی اورتان و عوامل موثر بر آن و مقایسه آن با کفپوش اپوکسی.
 • انواع و اقسام کفپوش پلی اورتان و کاربردهای آن از جمله کاربرد صنعتی و ورزشی.

در ابتدا به ساختار کفپوش پلی یورتان از لحاظ شیمیایی می پردازیم. قبل از شروع بحث ذکر این تعاریف لازم است که منظور از کفپوش پلی اورتان اجرا لایه های متعدد از رنگ پلی اورتان مناسب کف بوده که در مجموع این سیستم رنگ پلی یورتان در لایه های مختلف بر روی سطح، کفپوش پلی یورتان را تشکیل می دهد. ساختار کفپوش پلی یورتان یا بهتر است بگوییم رنگ پلی یورتان تشکیل شده از ترکیب یک ایزوسیانات با حداقل دو عامل از طرفین O=C=N-R-N=C=O و یک پلی ال با گروه OH بصورت HO-R-OH که از واکنش آنها با یک دیگر یک گروه اورتان بصورت ذیل تشکیل می گردد.

ساختار پلی یورتان

این گروه پلی یورتانی خواص ویژه و متفاوتی را تولید می کند و دامنه وسیعی از خواص را می توان تا تغییر در ایزوسیانات و پی ال بدست آورد. بعنوان مثال:

 • ایزوسیانات خطی یا آلیفاتیک + پلی ال خطی ایجاد خواص نوری خوبی دارد.
 • ایزوسیانات آروماتیک و حلقوی با پلی ال ایجاد خواص شیمیایی خوبی دارد.
 • ایزوسیانات به همراه پلی ال با طول زنجیر زیاد خواص انعطاف پذیری خوبی دارد.
 • ایزوسیانات به همراه پلی ال با طول زنجیر کوتاه خواص سختی بالایی دارد. 

همچنین از ترکیب ایزوسیانات و و پلی ال های به خصوص می توان فوم پلی اورتان با دامنه وسیعی از کاربرد مانند موارد ذیل تولید کرد. 

 • فوم پلی یورتان جهت صندلی و مبل.
 • فوم پلی یورتان جهت ایزولاسیون، مانند بدنه یخچال.
 • فوم پلی یورتان جهت تولید ساندویچ پنل.
 • فوم پلی یورتان جهت چوب مصنوعی، پلی وود.
 • الاستومر پلی یورتان جهت زیره کفش. 

اما نکته ای که برای ما حائز اهمیت است نوعی از پلی یورتان جهت مصارف کفپوش می باشد. 

در کفپوش پلی یورتان بر حسب نوع کاربرد خواص زیر مورد انتظار است.

مقاومت نوری و عدم تخریب کفپوش پلی یورتان

وقتی از مقاومت نوری در کفپوش پلی یورتان بحث می گردد باید دو مقوله را از هم جدا کنیم. منظور از مقاومت نوری کفپوش پلی یورتان عدم تخریب آن در زیر تابش اشعه خورشید است. همانطور که می دانیم ساختار اپوکسی در برابر اشعه خورشید دچار تخریب شده و و این فرآیند بصورت Chalking یا گچی شدن بروز می کند.پلی اورتان از این عیب مستثنا است ولی با توجه به مصرف MDI در کفپوش پلی اورتان (Methylene diphenyl diisocyanate) که یک ساختار حلقوی و آروماتیک است. کفپوش پلی یورتان در برابر اشعه خورشید تمایل به تغییر رنگ و زرد شدگی همانند اپوکسی دارد که در کفپوش های فام روشن پلی یورتان باید به این نکته توجه نمود.

مقاومت سایشی کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان بعلت داشتن ساختار یورتانی از مقاومت بالای سایشی برخوردار است که البته این امر به مقدار زیادی به سختی کفپوش بستگی دارد. این بدان معنا است که در صورتیکه با تغییر در ساختار پلی ال کفپوش پلی یورتان، کفپوش نرم داشته باشیم که عموماً استفاده ورزشی دارد در آن صورت مقاومت سایشی خیلی بالا نبوده ولی با توجه به نوع کاربرد ورزشی مقاومتهای بالای سایشی هم مورد انتظار نمی باشد.

انعطاف پذیری و عدم شکنندگی کفپوش پلی یورتان

همانطور که در بالا هم ذکر شد عموماً کفپوش پلی یورتان به تردی و شکنندگی کفپوش اپوکسی نبوده و با تغییر پلی ال آن می توان سختی محصول نهایی را تغییر داد. ذکر این نکته بسیار ضروری و حائز اهمیت است که در کفپوش پلی یورتان صنعتی می بایست سختی در مقیاس Shor D خیلی پایین نباشد چرا که در آن صورت مقاومت سایشی کاهش می یابد و در یک سالن صنعتی و یا پارکینگ این نوع کفپوش پلی یورتان مطلوب نیست.