کفپوش ورزشی

کفپوش ورزشی

یکی دیگر از کاربردهای کفپوش های پلیمری، کفپوش ورزشی است. بر اساس اینکه سالن یا فضایی که کفپوش می شود چه نوع کاربردی دارد و چه ورزشی در آن انجام می شود نوع کفپوش انتخاب می گردد. بعنوان مثال کفپوش پیست پیاده روی یا دو میدانی از جنس پلی اورتان تار انتخاب می گردد و کفپوش زمین بدمینتون و یا کفپوش فضاهای بازی کودکان از جنس لاستیک با ضخامت بالا است. 
در انتخاب نوع کفپوش ورزشی استانداردهایی وجود دارد که می بایست رعایت گردد. یکی از عوامل تاثیر گذار در انتخاب کفپوش ورزشی میزان برگشت توپ در سالن هایی است که در آن هندبال یا بسکتبال بازی می شود. استفاده از کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی اورتان با سختی در واحد Shord از 60 الی 70 در سالن های فوتسال، تنیس روی میز، اسکیت و ورزشهای از این دست متداول و مصطلح است.

چه سطوحی برای کفپوش ورزشی لازم داریم؟

برای اجرای کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان در سالن های ورزشی به یک سطح بتنی و با سطح فرش شده با موزائیک نیازمندیم. شایان ذکر است که روش آماده سازی و اجرا کفپوش ورزشی مشابه سایر کفپوش ها می باشد و صرفاً مواد رویه آن با سختی با واحد Shord ذکر شده اجرا می گردد.

کفپوش سالن ورزشی در قدیم

عموماً در قدیم کفپوش سالن های ورزشی از جنس PVC و بصورت رول بود که پس از زیرسازی و تراز کردن سطح بر روی آن سطح می شد. این کفپوش ها در قیاس با کفپوش ورزشی یا کفپوش ورزشی پلی اورتان شامل ضعف های زیر است: 

  • محدودیت در انتخاب فام.
  • امکان محدود کردن خط کشی و علامت گذاری.
  • فرسایش سریعتر کفپوش های رولی PVC.
  • داشتن درز و لبه احتمالی
  • احتمال جدا شدن و درآمدن در اثر شستشو
  • عدم امکان ترمیم موضعی

تنها مزیت کفپوش ورزشی pvc در قیاس با کفپوش اپوکسی ورزشی قیمت ارزان تر آن میباشد.

فام کفپوش ورزشی

عموماً کفپوش های ورزشی در فامهای سبز، آبی و خاکستری اجرا می گردد که باعث آرامش ورزشکار بوده و خط کشی آن با فام های سفید یا زرد صورت می گیرد.

ضخامت و نحوه اجرا کفپوش ورزشی

در صورت صاف بودن سطح کفپوش ورزشی اپوکسی یا پلی اورتان عموماً با ضخامت حداکثر 3 میلی متر اجرا می گردد و باید توجه داشت که لایه نهایی حتما بصورت پوست پرتقالی اجرا گردد.

اجرا لایه پوست پرتغالی نهایی به دو منظور است:

  • تفرق نور و عدم بازتاب نور در یک جهت و آزار چشم ورزشکار.
  • عدم لیزی جهت جلوگیری از سرخوردن.